Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
adira BlueBender, Autmex, elektryczne prasy krawędziowe

Elektryczna prasa krawędziowa ADIRA BlueBender

Ten wpis rozpoczyna serię wpisów opisujących wybrane maszyny technologiczne, obrabiarki w zakresie różnych technik wytwarzania. W pierwszym wpisie elektryczna prasa krawędziowa BlueBender z portugalskiej firmy ADIRA, która używana jest do trwałego kształtowania blach poprzez gięcie (obróbka plastyczna). Parametrem technologicznym odpowiadającym wymiarowi konstrukcyjnymi jest kąt gięcia.

Konstrukcja

Konwencjonalna prasa krawędziowa konstrukcyjnie wykorzystuje napęd główny z układem hydraulicznym, który wykorzystuje duży zbiornik oleju. Współczesne prasy krawędziowe o napędzie elektrycznym, takie jak ADIRA BlueBender poprzez zrezygnowanie z napędu hydraulicznego umożliwiają:

  • ograniczenie wymiarów gabarytowych (także ze względu na wdrożenie HEXA-C ®);
  • brak konieczności posadowienia prasy na specjalnym fundamencie (ograniczenie kosztów);
  • brak efektu zatrzymania w tzw. mute point (ang.);
  • zmniejszenie negatywnego oddziaływania warunków termicznych;
  • uproszczenie czynności eksploatacyjnych.

Na ilustracji 1 przedstawiono opatentowaną przez firmę ADIRA koncepcję konstrukcyjną określaną mianem HEXA-C ®, które pozwala na minimalizowanie odkształceń termicznych oraz wynikających z sił nacisku roboczego podczas zabiegu gięcia. Zatem HEXA-C ® przede wszystkim wpływa na zapewnienie dokładności gięcia. Pozwala to na stabilne wzajemne położenie belek (stempla oraz matrycy) bez wzajemnego kąta odchylenia – płaszczyzna ruchu roboczego górnej belki zapewnia zbieżność i równoległość względem belki dolnej.

prasa krawędziowa, ilustracja 1, ADIRA BlueBender, AUtmex

Ilustracja 1. Elementy koncepcji HEXA-C ® firmy Adira

Tego typu rozwiązanie konstrukcyjne bardzo dobrze sprawdza się szczególnie przy prasach krawędziowych o nacisku większym niż 100t. Ta koncepcja konstrukcyjna przyczynia się do zmniejszenia gabarytów oraz masy. Ograniczenie gabarytów i masy do możliwości transportowych standardowych ciągników drogowych (TIRów) istotnie obniżyło tego typu koszty.

Napęd elektryczny

Elektryczna prasa krawędziowa wykorzystuje serwonapędy (ilustracja 2) za założenia przystosowane do pracy przy dużym obciążeniu. Ogromną zaletą napędu elektrycznego jest brak zatrzymania się ruchu belki w tzw. mute point. Jest punkt, w którym następuje zamiana szybkiego ruchu posuwowego na ruch roboczy. W przypadku napędu hydraulicznego zamiana prędkości posuwowej wiąże się z przełączeniem zaworów sterujących, co w połączeniu z właściwościami samego oleju powoduje chwilowe zatrzymanie się ruchu belki, które następowało w ciągu od kilkudziesięciu do 300 ms. W przypadku elektrycznej prasy krawędziowej ADIRA BlueBender zmiana następuje płynnie bez zatrzymania się. Możliwe jest dokonanie tego przejścia w odległości bliższej względem giętej blachy (skrócenie drogi przesuwu belki) – odległość ta wynosi ok. 2mm. W konsekwencji uzyskuje się nawet 20% skrócenie czasu całego cyklu procesu gięcia.

prasa krawędziowa, ilustracja 2, DIRA BlueBender, AUtmex, serwonapęd

Ilustracja 2. Serwonapęd w prasie krawędziowej typoszeregu BlueBender firmy ADIRA.

Inną wadą napędu hydraulicznego jest występowanie zjawiska “tąpnięcia” podczas zatrzymania ruchu belki, co wynika z właściwości oleju jako medium napędowego – pogorszenie stabilności obróbki.

W przypadku gięcia ruch szybki to średnio około 100 mm/s, a roboczy to maksymalnie 10 mm/s. Określenie maksymalnego ruchu roboczego realizującego gięcie na 10 mm/s wynika z przepisów na terenie UE.

Wpływ warunków termicznych

Dokładność gięcia zależy od siły nacisku, uzyskiwanej powtarzalności parametrów technologicznych. W napędzie hydraulicznym istotną rolę w tym zakresie odgrywają właściwości oleju, któe z kolei zależą od środowiskowych warunków termicznych (różne pory roku, stabilność temperaturowa w hali produkcyjnej). Dodatkowo warunki termiczne wpływają na właściwości stosowanych uszczelnień w układzie hydraulicznym. Przy niższych temperaturach uzyskanie wymaganych sił nacisku w początkowym okresie od uruchomienia prasy jest utrudnione (niewłaściwe efekty gięcia). Konieczne może być stosowanie dodatkowego podgrzewania oleju. Elektryczne prasy krawędziowe w tym zakresie nie są tak wrażliwe na obniżoną temperaturę środowiska pracy (powtarzalność parametrów technologicznych).

Typoszereg BlueBender
BlueBender BB 2512 BB 3515 BB 5020 BB 10030
Siła nacisku [kN] 250 350 500 1000
Maksymalna długość robocza [mm] 1200 1200 2100 3000
Maksymalna szerokość otwarcia
bez narzędzi
[mm] 500 500 500 500
Prędkość dosuwu (posuw szybki) [mm/s] 140 140 140 140
Prędkość robocza (posuw roboczy) [mm/s] 10 10 10 10
Prędkość powrotu (posuw szybki) [mm/2] 140 140 140 140
Długość [mm] 2200 2250 3300 4060
Szerokość [mm] 1800 1900 2050 1900
Wysokość [mm] 2930 2790 2930 2910
Masa [kg] 3450 4400 5000 9000

Ciekawymi zagadnieniami są także pomiary kąta gięcia, system bezpieczeństwa, układy sterowania, oprzyrządowania ustalania blachy jako przedmiotu obrabianego.

Kontakt to dystrybutora w Polsce: AUTMEX.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTube



Nadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 48 768
  • 8 247 973
  • 777 708
  • 196